Praktické rady pro kutily, které ochrání zdraví, život i majetek a investice

Praktické rady pro kutily, které ochrání zdraví, život i majetek a investice

Ani kutilem se není nikdo jen tak, ze dne na den. Jednou to přijde, stane se, že se človíček zvídavý rozhlíží okolo sebe a s něčím začne. Začne kutit. Často jde i o z nouze ctnost, ne, tím není myšleno jméno známé kapely, ale prostý fakt, že kdo nemá peníze na řemeslníky, musí se jimi stát. Zpočátku to ale bude samozřejmě skřípat, zkušenosti a fortel není možné získat lousknutím prstů. Sim sala bim. Časem se však může jednat o posedlost a vášeň, jejímiž výsledky se kutil bude chlubit všude a každému. Nenápadně zavede návštěvu a pozoruje, co řeknou. A když nereagují, sám upozorní. „Vidíš tohle? To my zabralo dva víkendy…“ Přesto i každý kutil, obzvláště ten začínající, si musí vštípit určitá pravidla, bez kterých nemá jeho činnost smysl. Anebo jinak, bez kterých by dokonce byla i nebezpečnou.

Pravidlo číslo 1: Technická zařízení budov jsou pro kutily tabu

Obzvláště elektřina a plyn jsou prostě pro kutily tabu. A pokud nemají k dispozici příslušné nářadí a techniku, neměli by se raději pouštět ani do dalších součástí technických rozvodů v domě, tedy do topení, vody a odpadů. I když – odpady jsou vlastně nejjednodušší, je to vždy celkem jednoduchá stavebnice, aby však správně fungovala, musí ji nejprve někdo zkušený navrhnout, alespoň pak třeba nakreslit na papír. A pak už je to jen na kutilovi. Poměrně snadno se dají svépomocí zvládnout i rozvody vody, na závěr však musíme doporučit tlakovou zkoušku. Nežádoucí úniky vody jsou častou poruchou, ke které dochází i poté, co instalaci provedl profesionál. Problémem také mohou být rozehřátou hmotou plastových trubek příliš ucpané spoje. Jinak ale u technických rozvodů vždy platí, že pouze odborník zajistí kromě své vlastní bezpečnosti i následné bezpečné používání soustavy a spotřebičů, tedy především v případě rozvodů elektřiny a plynu a elektrických a plynových zařízení. Navíc vám také dodá potřebné doklady, například pro pojišťovnu.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/prakticke-rady-pro-kutily-ktere-ochrani-zdravi-zivot-i-majetek-a-investice-31677.html